Milujme slovenských operátorov

Autor: Filip Slúka | 1.10.2012 o 13:01 | (upravené 2.10.2012 o 11:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1316x

Väčšinou sa na našich mobilných operátorov od užívateľov znáša len vlna kritiky, často samozrejme aj zaslúžene. Ako vo všetkom, aj v tomto prípade však platí, že každá minca má dve strany a aj keď sa tomu dá ťažko uveriť, aj naši mobilný operátori sa dajú brať z pozitívnej stránky.

K tomuto článku ma viedol fakt, že som sa nedávno presťahoval do Prahy a začal som využívať služby českých mobilných operátorov. Hneď v prvý deň som si začal porovnávať ich ponuky a skoro som spadol z barovej stoličky, keď som zistil, aké tarify ponúka trojica O2, T-Mobile a Vodafone

Práve k Vodafonu som mal pracovne veľmi blízko a jeho tarify som mal teda podrobne naštudované behom pár hodín. Len pár dní po mojom príchode sa objavila správa, že Vodafone pripravuje niečo veľkolepé, čo zmení český mobilný trh.  Tajne som dúfal, že to bude zlacnenie dátových tarifov, pretože ich ceny ma šokovali asi najviac. Na Slovensku som mal 1 GB balík od O2 za 8 €, český Vodafone ponúka 1,2 GB balík za 449 Kč, čo je aj pri priaznivom kurze približne 18 €, balík s presne jedným gigabajtom by po prepočte vyšiel o dve eurá lacnejšie. Rozdiel teda činí 100% a to ani na Slovensku som nevyužíval najlacnejšiu možnosť. Nostalgiu za slovenskými operátormi som chytil aj pri pohľade na cenu za 10 GB internet do notebooku, ktorý Vodafone ponúka za 1 000 Kč, teda približne 40€, pričom náš T-Mobile ponúka neobmedzený internet s downloadom 7,2 Mbps za 13€. Samozrejme, konkurencia má niektoré dátové balíčky lacnejšie ako Vodafone, no nie sú v nich zásadné rozdiely a pre ilustráciu a porovnanie to, myslím, stačí.

Moja žiadosť ale nebola vypočutá a tou prevratnou novinkou, ktorú zaviedol Vodafone ako prvý na českom trhu, bola sekundová tarifikácia od prvej sekundy! V tom momente, keď som sa to dozvedel mi vybehla sánka z úst a hodnú chvíľu ešte skákala po kachličkách. Dovtedy mi totiž ani nenapadlo, že v roku 2012 ešte niekde môže fungovať  minútová tarifikácia a účtovanie po sekundách som bral ako samozrejmú vec. Český T-Mobile a O2 dokonca nemajú ani tarifikáciu 60+1, ale T-Mobile ponúka 60+30 a O2 dokonca 60+60! Znie to absurdne, no Vodafone si týmto na českom trhu naozaj šplhol a vytvoril prevratnú vec. Vďaka tomu teraz vychádzajú volania v tejto sieti najvýhodnejšie, aj keď to tiež nie je žiadna sláva. Za približne 20 € dostanete neobmedzené SMS do všetkých sietí, 100 minút do vlastnej siete a 300 MB internetový balíček.

Pri volaniach to jednoznačne "vyhráva" české O2, ktoré ma už spomínanú neuveriteľnú tarifikáciu 60+60 a ešte neuveriteľnejšie "Chytré paušály Neon". No schválne, koľko minút máte predplatených vy? Na Slovensku sa už pravdepodobne nenájde veľa ľudí, ktorí by mali predplatených menej ako 100 minút. Spomínané Chytré tarify Neon ponúkajú na výber bonus v podobe 50% predplatených minút, alebo zľavu na mobil. To začína znieť lákavo, lenže dôležitý je pomer cena/výkon. Najlacnejší paušál s názvom Neon S stojí 450 Kč, teda asi 18 €. A čo k nemu zákazník dostane? Prevratných 60 minút do všetkých sietí (a to už je aj s tým pripočítaným bonusom na minúty), 150 MB na internet a neobmedzené SMS do vlastnej siete. To sa dokonca aj ťažko porovnáva so slovenským trhom. Najviac sa k tomu približuje snáď paušál Happy XS od T-Mobilu za 9,90€, kde má zákazník k dispozícii 50 voľných minút do všetkých sietí a 100 MB internet. Ak by som to porovnával s O2 Fér a vyskladaním balíka 50 minút do všetkých sietí + 100 MB internet + neobmedzené SMS v domácej sieti, dostaneme sa na sumu 13€. Treba však zohľadniť to, že za 16€ by sme mali to isté s 500 MB internetom, čo je stále lacnejšie ako v ČR, a ak by sme sa rozhodli pre Modrý O2 paušál so 100 minútami do všetkých sietí, neobmedzenými SMS do všetkých sietí za 15€, preplatili by sme len 3€ navyše, ak by sme sa rozhodli mať aj 500 MB internetový balíček.

Čerešničkou sú ceny za volania pri predplatených kartách. Približne 6 Kč, teda asi 24 centov pri minútovej tarifikácii (tú nechal Vodafone pri predplatenkách aj naďalej) je dosť silná káva.

Mimochodom, vďaka "skvelej" ponuke českých operátorov som bol dokonca nútený ponechať si v ČR aj slovenskú SIM kartu pre písanie SMS správ domov. So slovenským roamingom ma totiž jedna SMS vyjde na 11 centov, pri odosielaní SMS z českého čísla na slovenské by som zacvakal necelé jedno euro.

Aké z toho teda plynie ponaučenie? Keď si najbližšie budete zvyšovať tlak a lamentovať nad našimi operátormi, spomeňte si na tento článok a na podmienky, aké vládnu v Česku a ceňte si to, čo máte. Nikdy totiž nemôže byť tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie :)

Tento článok bol pôvodne publikovaný na stránke Fonymania.sk, kde sú uverejnené aj fotky niektorých cenníkov pre lepšiu ilustráciu.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?